KNA Gjenslidge „Midnight“ Economy Run 2019

Soutěže typu Economy Run mají ve Skandinávii dlouhou tradici, která sahá až do šedesátých let minulého století, a byly velmi oblíbené. Jezdí se tam jak o severoevropský pohár, tak ve Finsku o národní pohár. Rozvoj alternativních pohonů, který je právě ve Skandinávii velkým trendem, ale paradoxně těmto soutěžím uškodil.

Zůstaly jen Midnight Economy Run a 1000 Lakes EcoRun

Donedávna totiž byly otevřené jen pro vozy na benzín a naftu, zatímco příznivci úsporné jízdy přechází spíše na alternativní pohony. V severoevropském poháru tak zbyly pouze dvě legendární soutěže – „1000 Lakes EcoRun“ (která se jede na tratích finské rally) a „Midnight Economy Run“. Druhá zmíněná pak, kromě masivního rozvoje elektrifikovaných vozů v Norsku, doplatila i na nízkou osídlenost severu, protože se jezdí až za polárním kruhem v Bodø. V minulém roce tedy byla pro malý zájem zrušena úplně.

Bodø - vozidla před startem Midnight Economy Run 2019

Bodø – vozidla před startem Midnight Economy Run 2019, na startu chybí Jaguar i-Pace, jehož posádka řešila před startem defekt pneumatiky, ale s pomocí místních start stihli.

Midnight Economy Run letos poprvé pro auta do zásuvky

Letos poprvé se jela včetně plug-in hybridů a elektromobilů, které v Norsku za loňský rok tvořily cca polovinu trhu s novými auty. Je tedy jasné, že má-li být tato soutěž i nadále úspěšná, musí umožnit účast těchto vozů. Letošní ročník ale byl jakýmsi odražením ode dna, na startu bylo pouze pět vozů, ale my jsme byli exkluzivně u toho. #EcoRallyTeamCZ byl ve vskutku mezinárodním složení – Marek Tomíšek (CZE/EST) a Jaakko Riikonen (FIN).

Midnight Economy Run se jede, když je polární den a půlnoční slunce

Jak už název napovídá, soutěž Midnight Economy Run se koná v noci. Jede se přes půlnoc, aby soutěžící jeli za půlnočního slunce. Trasa vede z velké části po nádherném pobřeží v okolí Bodø a občas odbočuje na úzké šotolinové cesty v okolí. Sice bylo zrovna zataženo a pršelo, ale i tak to bylo krásné. A půlnoční slunce jsme viděli alespoň předešlou noc.

Bodø – půlnoční slunce sice nebylo kvůli zatežené obloze vidět během soutěže, ale v noci před soutěží jsme ho viděli

Trasa Midnight Economy Run je rozdělěna na tři etapy

Celková trasa Midnight Economy Run o délce 268,13 km je rozdělena na tři etapy, mezi kterými jsou přestávky na občerstvení a dobíjení pro elektromobily. Tyto etapy pak jsou pomocí časových kontrol rozděleny na celkem 14 úseků, z nichž každý má předepsanou jinou průměrnou rychlost. Ta vždy odpovídá stavu cest v daném úseku a slouží k tomu, aby se soutěžící neloudali, ale byli nuceni jet svižně. Na převážně šotolinovém úseku byla nejnižší průměrná rychlost 41 km/h, nejvyšší pak na asfaltové hlavní silnici – 70 km/h. To při tamních rychlostních limitech znamená jet na horní hranici těchto limitů.

KNA Gjenslidge Midnight Economy Run 2019 – trasa z GPS trackeru ONIsystem NCL21

Nejúspornější na Midnight Economy Run byly elektromobily

Z pěti vozů na startu byly dva elektromobily (BMW i3 a Jaguar i-Pace), dva diesely (Honda Civic Tourer 1,6 i-DTEC a Volvo V40 D2) a my jsme startovali s plug-in hybridem Hyundai Ioniq Plugin. Nejnižší spotřeby na Midnight Economy Run dosáhla finská posádka Timo Eväsoja – Ari Parkkinen s BMW i3, která dosáhla spotřeby 11,8 kWh/100 km před posádkou Jaguaru i-Pace (Markku Lehisto – Raimo Alm), která na každých 100 km spotřebovala 20,4 kWh. Běžná paliva se také přepočítávala na energii a nejnižší vyšla u naftového Volva posádky Tomi Salo – Juha Hakuli, která měla spotřebu nafty 2,89 litrů na 100 km a ekvivalent v kWh vyšel na 25,34 kWh/100 km. Ta se tak umístila na třetím místě.

Bodø – vozidla v cíli Midnight Economy Run 2019 při závěrečném tankování

My jsme na Midnight Economy Run byli poznamenáni chybou a penalizací

My jsme jednou špatně odbočili a trochu si zajeli, což znamenalo jednak více spotřebovaného paliva, ale také 15% penalizaci za pozdní příjezd do následující časové kontroly. Měli jsme zpoždění 3 minuty a kazdá minuta je za 5 %. Po penalizaci nám vyšla spotřeba na 32,44 kWh/100 km, ale bez této chyby (byli jsme jediná posádka s penalizací) bychom nejspíše měli těsný souboj s naftovým Volvem, jehož posádka naopak zajela velmi dobrý výsledek.

Bodø – Midnight Economy Run, Hyundai Ioniq Plugin Hybrid, se kterým jsme jeli v sestavě Marek Tomíšek – Jaakko Riikonen

Doufejme, že se Midnight Economy Run opět stane oblíbenou soutěží

Doufáme a věříme, že toto bylo opravdu odražení ode dna a na příštím ročníku Midnight Economy Run tak bude mnohem více soutěžících, aby to nebylo jen o výhledu na krásné scenérie, ale aby bylo i s kým si zasoutěžit. Každopádně to určitě stojí za to a dá se tato soutěž skloubit třeba s výletem po Norsku.

Bodø – trofej pro vítěze třídy PHEV (plug-in hybrid), kterou jsme si z Norska přivezli