#EcoRallyTeamCZJezdíme úsporně

#EcoRallyTeamCZ dosáhl na EcoRun 1000 jezer nejnižší spotřeby

Loni jsme na EcoRun 1000 jezer ve Finsku, oficiálně Suurajot EcoRun, startovali ve třídě CNG. Ta ale letos nebyla vypsána, tak zbývala třída PHEV, ve které jsme startovali na Midnight EconomyRun v Norsku, nebo BEV. Jelikož jsme právě s Hyundai Ioniq Electric vyhráli na ECO energy Rally Bohemia, zvolili jsme stejné auto a tedy třídu BEV (battery electric vehicle) i ve Finsku.

Stejně jako v Norsku, posádka Marek Tomíšek – Jaakko Riikonen

Jde o druhý závod ze dvou v rámci šampionátu NEZ EcoRun. V tomto severoevropském šampionátu startujeme jako #EcoRallyTeamCZ v sestavě Marek Tomíšek (oficiálně EST) – Jaakko Riikonen (FIN). Stejně tomu tedy bylo i na Suurajot Ecorun s podtitulkem EcoRun 1000 jezer, která se jede na tratích Finské Neste Rally. Jde tedy o rychlé šotolinové tratě se spoustou horizontů.

Hyundai Ioniq Electric - #EcoRallyTeamCZ před startem EcoRun 1000 jezer - Jaakko Riikonen
Hyundai Ioniq Electric – #EcoRallyTeamCZ před startem EcoRun 1000 jezer – navigátor Jaakko Riikonen se připravuje

Hyundai Ioniq Electric se osvědčil i na šotolině mezi 1000 jezery

I na Suurajot EcoRun, s podtitulkem 1000 lakes EcoRun, tedy na rychlých šotolinových tratích, se nám s elektrickým Ioniqem jelo skvěle. Je to opravdu úsporný elektromobil, čemuž napomáhá i možnost pracovat s rekuperací pomocí pádel pod volantem. Ani tady jsem tedy téměř nešlapal na brzdový pedál. Prakticky jen při občasném zastavení na stopce, jinak jsem vše ubrzdil pouhou rekuperací. Pokud ale byla možnost plachtit na neutrál, rekuperaci jsem pomocí pádel pod volantem nastavoval na nulu.

Hyundai Ioniq Electric - #EcoRallyTeamCZ na startu EcoRun 1000 jezer - zezadu
Hyundai Ioniq Electric – #EcoRallyTeamCZ na startu EcoRun 1000 jezer – zezadu

I na šotolině byl Ioniq Electric velmi dobře ovladatelný

Vzhledem k charakteru soutěže i šotolinovému povrchu se ale téměř všechny zatáčky jedou na hraně smyku, nebo v mírném smyku a i v tomto ohledu se Ioniq ukázal jako velmi dobře ovladatelné auto. Měl na šotolině tendenci k mírné přetáčivosti, což je příjemné a velmi dobře se s tím pracuje. Takže jsem si „průlet“ cestami Finské Rally 1000 jezer opravdu užíval.

Hyundai Ioniq Electric - #EcoRallyTeamCZ během přestávky na EcoRun 1000 jezer
Hyundai Ioniq Electric – #EcoRallyTeamCZ nabíjí během přestávky na EcoRun 1000 jezer

Těsný souboj mezi Hyundai Ioniq Electric a BMW i3

Svedli jsme těsný souboj s posádkou vozu BMW i3 (Timo Eväsoja – Ari Parkkinen, oba FIN), kteří měli spotřebu 12,6 kWh/100 km. My jsme měli spotřebu 12,4 kWh/100 km, tedy nejnižší nejen z elektromobilů, ale i z celého startovního pole. Do cíle jsme ale dojeli 5 sekund po naší minutě příjezdu, tak jsme dostali 2% penalizaci, což naši spotřebu navýšilo na 12,65 kWh/100 km.

Hyundai Ioniq Electric - #EcoRallyTeamCZ - palubní počítač v cíli EcoRun 1000 jezer
Hyundai Ioniq Electric – #EcoRallyTeamCZ – palubní počítač v cíli EcoRun 1000 jezer ukázal omezení výkonu v režimu „želva“

Náš Ioniq odmítal jet do závěrečného stoupání rychleji než 40 km/h

Důvod byl ten, že jsme už měli malý dojezd a cca 1,5 km před cílem nám Hyundai Ioniq během stoupání spadl do režimu „želvy“, kdy je omezený výkon, takže jsem marně šlapal na plyn, ale auto si do stoupání k cíli jelo svým tempem cca 40 km/h. Je to škoda, protože stačilo málo, nechat auto na nabíječce během přestávky o minutu nebo dvě déle. A s novým Ioniqem, který má větší baterii, bychom pravděpodobně byli úplně v pohodě, možná i bez nabíjení.

Hyundai Ioniq Electric - #EcoRallyTeamCZ v cíli EcoRun 1000 jezer
Hyundai Ioniq Electric – #EcoRallyTeamCZ nabíjí v cíli EcoRun 1000 jezer, protože dojezd byl o fous

V hodnocení NEZ EcoRun jsme klesli na páté místo

Jelikož body do šampionátu NEZ (North Europe Zone) se počítají z každé třídy zvlášť, tak odsunutí na druhé místo mezi elektromobily nás posunulo z průběžného druhého místa v šampionátu na páté místo. I v šampionátu byl tedy nepřímý souboj velmi těsný.

První Čech v šampionátu NEZ oficiálně jako Estonec

Abych se mohl šampionátu účastnit, tak jsem si musel zařídit estonské e-residency a oficiálně startovat jako Estonec. Soutěžit s Finy na šotolině je pro mě velká výzva, ale výsledky ukázaly, že to jde, když k tomu pomůže dobrý výběr auta. Příště bych to rád zkusil zase, ovšem zvolil bych elektromobil na všechny soutěže, protože kdybychom jeli i v Norsku na KNA Gjenslidge „Midnight“ EconomyRun s Ioniqem Electric, tak bychom pravděpodobně teď byli v lepší pozici. Tam jsme jeli s Ioniqem PHEV a jelikož jsme ve třídě PHEV byli sami, tak jsme dostali méně bodů. To byl důvod, proč by nám nakonec ani vítězství tady ve Finsku nestačilo na vítězství v šampionátu, ale byli bychom druzí.