Ostatní

Volkswagen T-Cross Auto pro ženy, které nechtějí komplikované věci…

Tolikrát jsem to slyšela od svých kamarádek… Nechci automat, nechci aby to žralo, nechci 50 čudlíků, co nebudu vědět, co s nima. Chci, aby mě to dovezlo z bodu A do bodu B, chci, aby to nežralo a vešly se mi do toho děti.

Tohle slýchám vlastně pořád z okolí, když cokoliv testujI.  A právě když jsem měla na testování Volkswagen T-Cross, hned jsem si říkala, že tohle by mohlo být ono. Nekomplikované auto pro komplikované požadavky. Splnil T-Cross požadavky, nebo je to cesta mimo? Pojďme si to rozebrat!

Co se týče velikosti, T-Cross je vlastně taková holčičí kabelka na steroidech. Pokud hledáte menší auto s prvky městského SUV, tak T-Cross může být vaší volbou. Se svojí délkou 4,1 metru a šířkou 1,7 metru se z něj totiž stává výborný společník na parkování a vejdete se do jakéhokoliv místa na parkovišti a pokud ne, lze si ho pořídit i s parkovacím asistentem, který zaparkuje za vás. Zároveň jeho výška je tak akorát pohodlná na příjemný nástup a výstup, což je velice příjemné zejména pro dámy, které nosí třeba užší sukně. Rozparek zůstane v bezpečí.

Designově nedesignový

Líbí se mi, že T-Cross vlastně nijak nevyčuhuje designem ze své Volkswagen rodinky a drží se takového jednoduchého, ničím rušeného designu, který ničím neurazí, ale zároveň vlastně nezapadne v davu. Ve předu jsou zajímavé stříbrné prolisy, které dávají T-Crossu takový „hranatý“ vzhled a upřímně se mi moc líbí. Vzadu potom je opticky oddělena nákladová hrana od kufru a následuje opět takový masivní stříbrný prvek na zadním nárazníku, takže opticky rozbíjí celkovou plochu a díky tomu působí takovým dravějším dojmem. V kombinaci s hranatými světly T-Cross nepůsobí jako malá „nákupní kabelka“ pro holky, ale jako jeho daleko větší brácha z VW rodinky.

A nenechte se tou velikostí zmást. Oproti rozměrům je v T-Crossu využit každý milimetr a zavazadlový prostor působí docela velký. Upřímně jsem to čekala daleko horší a poprvé jsem se bála ten kufr otevřít. O to víc jsem byla překvapená. Objem kufru je 455 litrů a po sklopení sedadel v režimu 2/1 se dostáváme až na 1410 litrů. Mimochodem, při sklopení sedadel vznikne rovná ložná plocha, což nebývá tak časté a za sebe říkám, že ty lyže se mi do T-Crosse vejdou taky.

A když už jsem u toho vnitřku, jak je to s prostorem pro posádku vozu? Ani vzadu na zadních sedačkách není o místo úplná nouze, ale samozřejmě, cestovní vozy pro lidi, kteří mají 2 metry, by si vybrali asi jinou třídu. Naopak pro mamky, které budou mít malé děti, to bude zajímavá volba pro výběr, pokud budou hledat kompaktní pohodlné auto.

A jak se má řidič?

Po nastoupení do auta jsem vůbec neměla pocit, že sedím v malém autě. Spíš naopak. Vlastně vždycky jsem byla překvapená, že jsem někam tak zaparkovala kolik je vedle mě místa. V kabině je totiž místa tak akorát. Dost místa nad hlavou i na to, abych si pohodlně při řízení odložila loket na dveře, případně z druhé strany na loketní opěrku.

 

Celkově interiér auta je vlastně takový, jaký je celkový design auta. Minimalistický, nikde nic nepřebývá, co kde nemá být a vlastně najdu všechno, co potřebuju.

Osobně jsem se trošku bála sedaček, které jsou látkové, ale upřímně se mi líbil materiál, myslím si, že bude praktický a díky šedivé barvě na něm nebude vidět dlouho žádný flek, ale i co se týká pohodlí, tak jsou tak akorát. Nevadilo mi v nich najet 400 kilometrů na jeden zátah, stejně tak jako pojíždět po Praze, ale samozřejmě, nejsou to žádné extra gauče, což by bylo asi i kontraproduktivní.

Co se týká uživatelského rozhraní „Digital Cockpit Pro“, najdete tam 10palcový displej, na kterém najdete muziku, navigaci i jízdní data. Reakce je poměrně rychlá, svižná, dostanete se rychle tam, kam potřebujete.

Dole pod displejem potom najdete dotyková „analogová tlačítka“, kterými si nastavíte výhřev sedaček, skel nebo zapnutí/vypnutí klimatizace. Pod nimi potom máte odkládací přihrádku s integrovaným bezdrátovým nabíjením.

Upřímně jsem seděla asi ve víc „hi-tech vozech“, ale a to ALE je fakt velké. V závěru při jízdě má T-Cross přesně to, co potřebuju. Přepnout si muziku, nastavit teplotu a prostě jet. Víc ve většině případů při jízdě člověk stejně nepotřebuje, nepoužívá a upřímně z velké části mě spíš vytáčí klikání na displej, takže já osobně jsem ten „typ na tlačítka“ a v T-Crossu mi to naprosto vyhovovalo.

Jak se mi s T-Crossem jezdilo?

Musím říct, že po strašně dlouhé době jsem seděla v autě s manuální převodovkou, ale asi se to nezapomíná a i když mi to dvakrát při dojezdu někam chcíplo, režim start-stop si s tím velice rychle poradil.

T-Cross jsem měla v testovací verzi s 85 kW, což je na litrový tříválec docela hezký výkon a byla jsem velice překvapená, že T-Cross prostě jede. Čekala jsem, že se budeme prát v kopcích a budu podřazovat jak blázen a ono se to nestalo. Schválně jsem s ním vyjela i směr na Šumavu, protože jsem chtěla vyzkoušet chování T-Crossu i do zajímavějších zatáček a dostalo se mi takové způsobné, učesané jízdy, u které nemusím moc přemýšlet, nijak dramaticky nepodřazovat, protože lenost do kopce se nekonala a vlastně ta jízda byla hrozně příjemná. Prostě jsem ji vlastně užila. A vlastně to tak bylo celý týden. Čekala jsem, že dostanu auto, o kterém budu psát, že je super, že mě dostane z bodu A do bodu B, ale T-Cross prostě na té jízdě má něco do sebe, vše je tam tak akorát, nic nechybí, nic nepřebývá a naopak dokáže překvapit vychytávkami, které bych čekala u daleko vyšších řad. Jako třeba LED Matrix automatická světla, skvělé ambientní osvětlení interiéru, parkovací asistent nebo bezklíčové odemykání.

A co spotřeba?

Tak to bylo překvapení roku. Nebudu to zdržovat, jezdila jsem s tím týden po Praze, vyjela si na výlet na Šumavu, kde jsem to v zatáčkách moc šetřit nechtěla a spotřeba byla to poslední, co jsem chtěla řešit. A o to víc to bylo překvapko, protože s mými výlety se průměr spotřeby dostal na 4,3 litru. A to je celkem dost neuvěřitelné vzhledem k tomu, že jsem opravdu nedělala kompromisy v rychlostech, nikde jsem nejela o nic pomaleji, jako bych jela s jakýmkoliv jiným autem a vůbec nekoukala na průměry. Pokud bych skákala více v kolonách, samozřejmě, průměry by šly malinko výše, výrobce uvádí 5,5 litrů kombinovaně a to je zcela reálné číslo.

Shrnutí?

 

Za mě skvěle uchopený koncept malého auta pro holky, které do něj občas potřebují nasoukat velký kufr! T-Cross mě bavil moc a umím si ho představit jako svůj daily car do Prahy. Jen bych asi osobně brala automat, což není u VW problém. Vybírat si můžete z několika variant výbav s 5stupňovou, 6stupňovou nebo 7stupňovou automatickou DSG převodovkou a řadou výbavy, včetně R-linu.

A co je nejvíc? Aktuálně si můžete T-Cross pořídit v limitce LOVE!

Edice LOVE začíná na příjemných, 479.000 a dostanete za ní výbavu, ze kterou by se nemusel stydět ani dražší model:

motor 70 kW TSI, metalické lakování, 17″ kola z lehké slitiny, zatmavená zadní okna,  zadní parkovací kameru, parkovací senzory vpředu a vzadu, bezklíčové odemykání a zamykání, bezdrátový App-Connect, celosklopné opěradlo spolujezdce a prodlouženou záruku až na 3 roky / 90 000 km.

 

 

Takže za mě je to prostě LOVE car!

Ája Koderová

Ve školce jsem měla raději auta, než panenky. Auta mě baví doteď. První závody jsem jela skoro ve 40 letech. Baví mě přibližovat auta ženám.

Napsat komentář

Odebírejte náš kanál novinek

Odebírejte náš kanál novinek

Odběr novinek pomocí aplikace Telegram si přihlásíte kliknutím na odkaz níže.

Přihlásit se k odběru novinek na Telegramu

Úspěšně jste se přihlásili do našeho seznamu!