Ostatní

Vůz Toyota TS050 HYBRID zvítězil na 24 hodin Le Mans

Tým TOYOTA GAZOO Racing zvítězil s vozem Toyota TS050 HYBRID v 86. ročníku závodu 24 hodin Le Mans a při své 20. účasti tak vybojoval pro automobilku první vítězství v tomto závodu.

Sébastien Buemi, Kazuki Nakadžima a Fernando Alonso s vozem Toyota TS050 HYBRID č. 8 startovali z první startovní pozice a po 388 kolech plných napětí, mnohdy i dramatických, projeli za mávání šachovnicovým praporkem cílovou rovinkou závodního okruhu Circuit de la Sarthe a opět zvýšili své vedení v bodování světového šampionátu vytrvalostních soutěží FIA (WEC). Skvělého výsledku pro TOYOTU dosáhli i Mike Conway, Kamui Kobajaši a José María López, kteří s vozem TS050 HYBRID č. 7 dlouhou dobu vedli a nakonec si před zraky 256 900 fanoušků dojeli pro druhé místo.

Závod 24 hodin Le Mans 24 - vítězné auto
Vítězné auto závodu 24 hodin Le Mans – Toyota TS050 HYBRID č. 8

Toyota je teprve druhým japonským vítězem

TOYOTA, která do závodu Le Mans před letošním závodním víkendem nasadila historicky již 47 vozů a dojela si šestkrát pro pódiové umístění, se tímto stává teprve druhým japonským továrním týmem, který na okruhu La Sarthe dokázal zvítězit, přičemž Kazuki je prvním japonským pilotem, který vybojoval vítězství za volantem japonského vozu.

Spotřeba paliva u hybridu Toyota o 35% nižší než před 6 lety

Tento výsledek je vyvrcholením intenzivní a odhodlané snahy všech pracovníků TOYOTA GAZOO Racing z Higashi-Fuji a Kolína nad Rýnem neustále vylepšovat hybridní elektrickou technologii, která dokázala v uvedeném závodu tento víkend zvítězit se spotřebou paliva o 35 % nižší než v roce 2012, kdy se Toyota do světa vytrvalostních soutěží vrátila.

Oba vozy Toyota TS050 HYBRID jaly vyrovnaně

Oba vozy TS050 HYBRID si po celých 5286 km vedly přibližně stejně dobře a v průběhu závodu, který byl pro vedoucí jezdce místy dramatický, si několikrát vyměnily pozici. Dvě penalizace ‚stop-go‘ pro vůz č. 8 (oproti jedné identické penalizaci sesterského vozu) si vyžádaly od Fernanda Alonsa strhující noční stint, aby se vůz vrátil do boje v závodním dni, kdy všichni piloti pod silným tlakem podávali mimořádně dobré výkony. Kvůli pozdějšímu problému s palivem přišel vůz č. 7 o vedení, a tak Kazuki s vedoucím vozem č. 8 projížděl za mávání šachovnicovým praporkem s náskokem dvou kol. Tým Rebellion s vozem č. 3 dojel jako třetí s odstupem 12 kol.

Závod 24 hodin Le Mans 24 - vítězové
Vítězové závodu 24 hodin Le Mans

Důležité vítězství nejen pro Toyotu ale i pro Fernanda Alonsa

Šlo nejen o první vítězství Toyoty s jejím hybridním speciálem v tomto slavném závodě, ale zároveň i první vítězství Fernanda Alonsa. Ten tak získal druhou část pomyslné trojkoruny. K vítězství v Monacu a Le Mans mu tedy zbývá doplnit už „jen“ vítězství v Indianopolis. „Bylo to úžasné. Víme, jak důležitý a kultovní je Le Mans ve světě motorsportu, a jako tým jsme tak dosáhli úžasného výsledku. V každém okamžiku jsme si připomínali, jak náročný a dlouhý tento závod je, že se může stát cokoli, takže jsme se snažili závod odjet a zůstat v klidu. Naštěstí vše proběhlo dobře. Závod byl tvrdý, protože oba vozy jely hodně natěsno, s odstupem jediné minuty po 23 hodinách závodu, takže to bylo soutěživé, ale zcela férové a hodně sportovní. Chtěli jsme zajet první dvě místa, což se nám podařilo, takže jsem moc šťastný,“ řekl Fernando Alonso po závodě.

Po devítitýdenní přestávce se TOYOTA GAZOO Racing vrátí do akce, a to na závod Šest hodin v Silverstonu (17.-19. srpna), který je třetím kolem závodní sezóny WEC 2018-19.