#EcoRallyTeamCZOstatní

Czech New Energies Rallye 2019 ovládly vozy Audi díky zkrácení trasy

Soutěž Czech New Energies Rallye, která se zpočátku jezdila pod názvem New Energies Rallye Český Krumlov, se konala ve druhé polovině minulého týdne již poosmé. Osmý ročník měl být nejnáročnější v historii ale zásah komisařů FIA ji zjednodušil a pomohl některým posádkám.

Součástí světového poháru je Czech New Energies Rallye již počtvrté

Již před čtyřmi roky se New Energies Rallye Český Krumlov, jak se tehdy tato soutěž jmenovala, jela jako součást světového poháru FIA, který se o rok později omezil pouze na vozy s nulovými přímými emisemi, tedy elektromobily a auta na vodík. Ostattní alternativní pohony už mohou jet pouze mimo tuto klasifikaci, třeba v rámci národního šampionátu, jako to je u nás. Letos přišla zajímavá novinka, díky které se hodnotí i spotřeba. Vznikly tak dva poháry, původní v pravidelnosti (FIA e-Rally Regularity Cup), kam se spotřeba promítne pouze nepatrně, a nový FIA e-Rally Energy Consumption Cup.

Start do poslední části etapy - Lipno nad Vltavou - Audi e-tron
Start do poslední části třetí etapy. Vozy Audi e-tron v areálu volného času Lipno nad Vltavou.

Pro ostatní pohony je Česká Trophy v ECO Rally, my jsme jeli s Octavií G-TEC

Vozy s ostatními alternativními pohony, jako například hybrid, plug-in hybrid, CNG nebo LPG, pak jedou pouze v rámci Českého poháru – Česká Trophy v ECO Rally. Jeho součástí je ještě ECO Energy Rally Bohemia, která se letos pojede podruhé a rovněž i jako součást světového poháru. My jsme se 8. Czech New Energies Rallye zůčastnili právě v rámci českého poháru s vozem Škoda Octavia G-TEC jako Bonett #EcoRallyTeamCZ. V rámci této kategorie se ale spotřeba nehodnotila, takže jsme soupeřili jen v pravidelnosti.

Škoda Octavia Bonett #EcoRallyTeamCZ - Lipno nad Vltavou
Škoda Octavia Bonett #EcoRallyTeamCZ – na parkovišti během přestávky Lipno nad Vltavou

Letos se začalo závodit už první den New Energies Rallye

Oproti předchozím ročníkům Czech New Energies Rallye se začalo závodit už první den, protože hvězdicová jízda (tentokrát dvě větve, první z Tábora a druhá z rakouského Freistadtu) končila místo Českého Krumlova v Českých Budějovicích. Tam už začala první etapa, takže už první den se cestou do Krumlova začalo závodit. Během hvězdicové jízdy ještě mohly posádky elektromobilů na trase dobíjet a bylo na to dost času. Některé ale přecenily schopnosti svého auta a nevyužily možnost startovat do ostré části s co nejvíce nabitou baterií. Ani spotřebu v první části někteří řidiči elektromobilů příliš neřešili a tím podcenili náročnost soutěže.

Vozy startující v poháru Česká Trophy v ECO Rally - Lipno
Vozy startující v poháru Česká Trophy v ECO Rally behěm přestávky ve sportovním areálu Lipno nad Vltavou

Ve druhé etapě New Energies Rallye už se projevily problémy s dojezdem

Druhá etapa New Energies Rallye, která už měla normální délku, se jela nejprve okolo Krumlova, kde první část i končila. Po přestávce na dobíjení a oběd se jelo do Českých Budějovic, kde soutěžící absolvovali oblíbenou RS (regularity stage) na uzavřeném okruhu v areálu výstaviště, a odtud vozy pokračovaly zpět do Krumlova. V této etapě posádky absolvovaly 6 měřených úseků (RS) a právě na zpáteční cestě se u některých posádek začaly projevovat problémy s dojezdem. Zejména pak u vozů Audi e-tron.

Parc-fermé - Lipno nad Vltavou
Vozy, které jedou v rámci pohárů FIA, musí být na parc-fermé. Toto je tradiční místo přestávky v poslední etapě, volnočasový areál Lipno nad Vltavou

Komisaři FIA rozhodli o zkrácení New Energies Rallye

Audi e-tron sice má poměrně dlouhý dojezd, ale ten je daný velkou baterií, zatímco spotřeba je poměrně vysoká. Je to zkrátka velké a prostorné auto, od kterého nelze čekat spotřebu lehkého a aerodynamicky tvarovaného Hyundai Ioniq. Jelikož na parc-fermé New Energies Rallye se všechny vozy nabíjely z běžné zásuvky (230 V, 10 A), tak e-trony vždy dobily méně než spotřebovaly předtím jízdou. Bylo tedy jasné, že přes noc nestihnou dobít tolik, aby zvládly poslední etapu, ve které bylo podle plánu dokonce osm RS. Z toho pramenily stížnosti, kterým vyhověli komisaři FIA a nařídili zkrácení etapy o dvě RS.

Parc-fermé - Český Krumlov
Vozy, které jedou v rámci pohárů FIA, musí být na parc-fermé. Toto je základna soutěže, Pivovarská zahrada Český Krumlov

Část etapy Český Krumlov – Lipno zkrácena o dva měřené úseky

První část poslední etapy, která vede tradičně na Lipno, tak byla zkrácena, díky čemuž vozy najely méně kilometrů. Zároveň dojely dříve do cíle první části a jelikož byl povolen předčasný příjezd, mohly na Lipně déle dobíjet. Díky tomu zvládly tuto etapu dokončit a dojet do cíle Czech New Energies Rallye. Jinak by měly velké problémy, které by vedly buď k horsím výsledkům (musely by pravidelnost podřídit spotřebě), nebo dokonce nedojetí do cíle. Na první místa by se pravděpodobně posunuly posádky s vozy BMW i3S, Volkswagen e-Golf, Hyundai Kona a Kia e-Niro, které následovaly v pořadí.

Vítěz FIA e-Rally Regularity Cup
Vítěz FIA e-Rally Regularity Cup, posádka Prusak – Benchetrit s vozem Audi e-tron

Hodnocení pravidelnosti New Energiess Rallye ovládly vozy Audi e-tron

Jelikož vozy továrního týmu Audi i vůz Audi ČR, který řídil dvojnásobný mistr světa Artur Prusak, do cíle Czech New Energies Rallye dojely, tak ovládly i stupně vítězů. Zvítězila posádka Artur Prusak (POL) – Thierry Benchetrit (FRA) před dvěma italskými posádkami Guido Guerrini – Emanuele Calchetti a na třetím místě Walter Kofler – Franco Giaoni. Všechny tři s vozy Audi e-tron. Vítězná posádka měla pouhých 905 tresných bodů, což na 213,3 km měřených úseků znamená odchylku neuvěřitelných 90 a půl sekundy. Nejlepší českou posádkou v rámci hodnocení FIA byli lonští vítězové Petr Pavlát – Tomáš Brzek s Volkswagenem e-Golf, kteří měli 1 559 trestných bodů a skončili na pátém místě.

Stupně vítězů 8. Czech New Energies Rallye 2019
Stupně vítězů 8. Czech New Energies Rallye 2019 ovládly posádky vozů Audi e-tron

V úspornosti dominovaly vozy Hyundai pouze Kia e-Niro jim šlapala na paty

V hodnocení FIA e-Rally Energy Consumption Cup ale byla situace na Czech New Energies Rallye úplně jiná. Tam vozy Audi e-tron skončily na konci tabulky. Na cca 330 km, kde se měřila spotřeba, spotřebovala nejméně energie francouzská posádka Hyundai Ioniq Electric – Alexandre Stricher a Jean-Charles Huvelle, kterým na to stačilo celkem pouhých 33,1 kWh. Za nimi se umístily dva vozy Hyundai Kona s posádkami Ondřej Běhal – Jana Běhalová (38,87 kWh) a Jakub Špaček – Paroubek Jiří (41,81 kWh). Nejúspornější Audi e-tron potřebovalo na projetí stejné trasy 86,32 kWh.

Vítěz FIA e-Rally Energy Consumption Cup
Vítěz FIA e-Rally Energy Consumption Cup na Czech New Energies Rallye – posádka Stricher – Huvelle s vozem Hyundai Ioniq Electric

Jen Česká Trophy v ECO Rally nebyla pod nadvládou jedné značky

U aut s ostatními alternativními pohony v rámci českého poháru Česká Trophy v ECO Rally šlo pouze o pravidelnost. V té Czech New Energies Rallye vyhrála posádka Michal Žďárský – Kristýna Žďárská s vozem SEAT Leon ST TGI, která měla pouhých 1 537 trestných bodů. S minimálním odstupem 21 trestných bodů je následovala již zmíněná posádka Pavlát-Brzek s Volkswagenem e-Golf a na třetím místě se umístili Běhalovi s Hyundai Kona. Ti již měli větší odstup, celkem dostali 4 018 trestných bodů. Zde tedy byly stupně vítězů vyvážené a byly na nich zastoupeny dokonce tři značky.

My jsme ve druhé etapě bloudili, spotřeba přes 4 kg/km CNG

V cílové listině je Bonett #EcoRallyTeamCZ až na 15. místě, protože ve druhé etapě New Energies Rallye jsme udělali tři navigační chyby. Jedna byla menší, tu jsme rychle dohnali, ale ve dvou dalších jsme nabrali tak velkou ztrátu, kterou nebylo možné dohnat. I když se v naší kategorii spotřeba nehodnotila, zkusili jsme ji vyhodnotit sami pro srovnání. Během hlavní soutěže jsme měli spotřebu 4,14 kg/100 km podle tankování. Byla poměrně vysoká i kvůli tomu, že jsme po chybách jeli hodně ostře, abychom dohnali alespoň nějaký čas. Na 330 km, ve kterých se hodnotila spotřeba elektromobilů, tedy vychází 13,662 kg CNG, což vychází na 152,92 kWh. Takže i kdyby se spotřeba energie hodnotila, nemohli bychom s elektromobily soupeřit. Poslední e-tron měl po 22 % penalizaci 115,449 kWh. Na úroveň alespoň e-tronů jsme se ve spotřebě energie dostali pouze na Škoda EconomyRun, kde jsme měli spotřebu 2,55 kg/100 km, ale při tomto stylu jízdy bychom už nedokázali řešit pravidelnost.