#EcoRallyTeamCZOstatní

#EcoRallyTeamCZ na Eco Energy Rally Bohemia 2020 – pravidelnost

Letošní ECO energy Rally Bohemia nebyla ovlivněna komisaři FIA, kteří se loni postarali o kontroverzní zásah do průběhu, který významně ovlivnil celkové pořadí. Letos se nic takového nestalo a z pohledu pravidelnosti se jednalo o velmi povedenou soutěž, za což patří organizátorům velký dík. Jako #EcoRallyTeamCZ jsme se zúčastnili ve stejném složení, tedy Marek Tomíšek – Miroslav Tomíšek a s téměř stejným autem. I letos jsme totiž měli Hyundai Ioniq Electric, ovšem tentokrát iž verzi po faceliftu, která má o 10 kWh vyšší kapacitu baterie.

První etapa Eco Energy Rally Bohemia vedla z Boleslavi do Liberce

První etapa Eco Energy Rally Bohemia vedla z Mladé Boleslavi, kde byl slavnostní start, do Liberce, kde bylo uzavřené parkoviště. Byla dlouhá 143 kilometrů a z toho 46,65 měřila zkouška pravidelnosti, která se označuje RS (regularity stage). Kromě té ale byla trasa nepovinná, takže bylo teoreticky možné jet delší trasou a byl i časový limit s velkou rezervou, takže jsme to zvládli i s ubytováním na hotelu a nabitím na rychlonabíjecí stanici. To bylo také povolené a zároveň důležité k tomu, abychom přes noc z běžné zásuvky stihli nabít na 100 %. V extrémně náročném měřeném úseku, který byl zároveň i nejdelším z celé soutěže, se nám celkem zadařilo a po této etapě jsme byli na průběžném čtvrtém místě z 27 posádek.

Hyundai Ioniq Electric #EcoRallyTeamCZ
Hyundai Ioniq Electric fDrive.cz #EcoRallyTeamCZ na ECO energy Rally Bohemia 2020, foto: Marek Tomíšek

2. etapa Eco Energy Rally Bohemia vedla okolo Liberce a do Sosnové

Druhá etapa Eco Energy Rally Bohemia byla rozdělena na dvě sekce, dopolední a večerní. Ranní měřila 104 kilometrů a z toho 50,55 měřených úseků rozdělených do čtyř RS. Večerní sekce pak měřila 131 kilometrů a z toho 63,84 kilometrů měřených úseků. Ty byly rozděleny do pěti RS a k tomu jedné speciálky na okruhu v Sosnové, kde probíhal duel vždy mezi dvěma eco-vozy. Hned v první sekci jsme udělali chybu, byl to překlep při zadávání do aplikace Rabbit Rally, která nám pomáhá držet pravidelnost. Letos jsme totiž dostávali itinerář až na startu etapy, takže nebyl čas si to připravit dopředu a když to musí navigátor zadávat během jízdy, udělá občas chybu. Propadli jsme se tedy na osmé místo a ve druhé části si to chtěli vylepšit, takže jsme raději před RS zastavili a zkontrolovali zadání do Rabbita. Trochu to pomohlo, na chvíli jsme se posunuli na sedmé místo, ale pak jsme zase nestíhali dojezd do cíle, takže jsme posledních cca 13 kilometrů od poslední RS do cíle museli jet hodně ostře. Něco jsme dohnali, ale provoz byl proti, takže jsme si hlavně spotřebu a stejně dostali penalizaci za pozdní příjezd do cíle etapy, takže po druhé etapě jsme byli opět na osmém místě.

Hyundai Ioniq #EcoRallyTeamCZ - Eco Energy Rally Bohemia, Sosnová
Hyundai Ioniq Electric fDrive.cz #EcoRallyTeamCZ na okruhu v Sosnové v rámci Eco Energy Rally Bohemia 2020, foto: Miroslav Tomíšek

Třetí etapa Eco Energy Rally Bohemia vedla přes Jizerské hory, obsahovala i uzavřené tratě

Ani třetí Eco Energy Rally Bohemia etapa se svojí trasou příliš nevzdálila od Liberce a stejně jako ta předchozí měla dvě sekce. Ranní měřila necelých 117 kilometrů a tři RS měly součet délky 74,27 kilometrů. Ty se ještě jely v běžném provozu. Odpolední etapa o délce 100 kilometrů nás pak zavedla na uzavřené tratě tedy rychlostní zkoušky velké Rally Bohemia. Jejich délka byla celkem 23,05 kilometrů. Na rozdíl od závodních vozů jsme i tam místo co nejrychlejšího průjezdu jeli na co nejpřesnější dodržení předepsaných průměrných rychlostí, ale nemuseli jsme dodržovat dopravní předpisy, takže nám pořadatelé mohli předepsat i vyšší průměry. Někde se muselo jet opravdu svižně, ale byla místa, kdy jsme museli jet zbytečně pomalu a diváci si nejspíše mysleli, že elektromobil více nejede. Občas se nějaká chybička v zadání povedla i tam, ale nebyla to velká ztráta. O něco lépe se nám podařil i dojezd do cíle, ale i zde bylo znát, že nás předjelo několik vozů, za kterými jsme pak museli čekat na start poslední RS, kam se startuje po minutě. Takže každé auto před námi znamená minutu ztráty pro nás a v cíli nám zase pár minut chybělo. Neklesli jsme na deváté místo, ale ani jsme se neposunuli na sedmé. Zkrátka jsme si upevnili osmou příčku.

Závěrečná etapa Eco Energy Rally Bohemia vedla zpět do Mladé Boleslavi

Závěrečná etapa Eco Energy Rally Bohemia vedla zpět do Mladé Boleslavi. Měřila 112 kilometrů a z toho 67,25 kilometrů měřených úseků, které byly rozděleny na pět RS, z nichž ta poslední byla opět uzavřená. Šlo o Staroměstskou, která projíždí Mladou Boleslaví a vede až do cíle. Pak už se jede jen na cílovou rampu na Staroměstském náměstí. Ani v poslední sekci se naše pořadí už nezměnilo. Dojeli jsme tedy na pěkném osmém místě, což není ostuda, ale na absolutní špičku jsme měli poměrně velkou ztrátu. Nicméně, obhájili jsme loňské umístění v pravidelnosti. Zkrátka rally pravidelnosti není naše parketa, tou je hodnocení spotřeby. To se ale letos pořadatelům nepovedlo a nastavili pravidla tak, že nešlo ani tak o spotřebu, jako spíše o dojezd auta. A s 38 kWh kapacity jsme na vozy Kia e-Soul s kapacitou 64 kWh neměli. Ale o tom až v druhém díle. Kompletní výsledky v pravidelnosti naleznete na oficiálním webu Eco Energy Rally Bohemia.